Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mladí hasiči

Obrazek

Něco z historie

Oddíl mladých požárníků – kategorie mladších vznikla v Havlíčkově Borové se souhlasem ZO SPO dne 20. října 1988. Přihlásilo se 14 dětí (7 děvčat, 7 chlapců): Bencová Iva, Blažek Miroslav, Hejl Aleš, Hájková Šárka, Hrenic Ondřej, Kolouch Jiří, Kolouch Pavel, Kolouchová Simona, Krčál Martin, Panáčková Marta, Smejkalová Romana, Stránský Petr, Šmídová Marcela a Štěpánová Olga. Na první schůzce se seznámila s náplní práce kroužku mladých požárníků a zvolili si oddílovou radu:

  předseda: Iva Bencová

  praporečník: Aleš Hájek

  kronikář: Simona Kolouchová

  pokladník: Šárka Hájková

Mladí požárníci se postupně seznamovali s hasičskou technikou a postupně se připravovali na soutěž. O schůzkách nevykonávali jen činnosti s hasičkou tématikou, např. sběr starého papíru, sportovní vyžití apod. Po novém roce se mladí požárníci začali intenzivněji připravovat na svoji první soutěž.  Mezi tím se účastnili i různých kulturních akcí: oslava u příležitosti 41. výročí Vítězného února, Dnu otevřených dveří v místní hasičské zbrojnici, 40. výročí založení PO, prvomájové oslavy v Přibyslavi; soutěží Soptík se ptá, či Partizánský samopal. Dne 13. května 1989 konalo obvodové kolo hry Plamen, kde se naši MP v mladší kategorii umístili na 3. místě.

V novém roce již postoupili do kategorie starších a i složení oddílu se poněkud změnilo: Blažek Miroslav, Doležalová Renata, Hájek Petr, Hrenic Ondřej, Kolouch Jiří, Nevolová Hana, Skřivanová Andrea, Skřivanová Jana, Smejkal Martin, Smejkalová Romana, Stránský Petr, Štefáček Petr. (dále zápis v kronice chybí…)

Ku příležitosti Mezinárodního dne dětí pro děti jejich vedoucí připravili sportovní odpoledne spojené s opékáním buřtů. 17. června se mladí pionýři zúčastnili Okresní mírové slavnosti v Leškovicích, tento manifestační protest byl zahájen Mírovým pochodem, pak následovaly slavnostní projevy a kladení věnců a následné vystoupení Sovětských státních písní a tanců. Dne 21. června se konal výlet do Přibyslavi, kde navštívili Metodické centrum a stálou výstavu PO. O letních prázdninách (24. – 27. srpna) se konal putovní tábor. Z náměstí se skupina vydala do Peršíkova „Na Cikánku“, což bylo místo stanování. Po postavení stanů uvařila služba kuchyně oběd – bramboračku; po obědě následovalo koupání v „Koutech“. Druhý den navštívili provoz Mileta, kovovýrobu JZD v Oudoleni a odpoledne následoval branný závod; k večeři se opékali buřty a zpívalo se u táboráku. Druhý den se účastnili turistického pochodu „krajem Karla Havlíčka a Jana Žižky“ a odpoledne následoval připravený program v podobě scének předem uřčených skupin. Druhý den ráno byl již návrat domů.

Mladí požárníci se zúčastnili i oslav 700 let obce Havlíčkova Borová. V pátek se promítal v místním kině film Noc nevěsty. V sobotu odpoledne se na náměstí konala staročeská pouť (hráli zde i 2 hudebníci na flašinet); dále se konal průvod k sokolovně, kde se konaly projevy (např. i zástupců z NV, JZD i ze SSSR), dále se pokračovalo prohlídkou Milety a místního JZD. V neděli dopoledne se počasí nevydařilo, tak se některé akce konaly v sokolovně: různé hry a bylo i video Šmoulové; odpoledne se konal bohatý program: vystoupení souboru Kalamajka. Skupiny DETO a staročeské kapely.

Dne 3. října se v naší obci konala část hry Plamen – Mírová štafeta.O tři dny později se mladí požárníci byli podívat v kasárnách v Havlíčkově Brodě ( u příležitosti Dne československé armády), odpoledne se konal lampiónový průvod obcí a na závěr ovlav byla na hřišti zapálena Spartakiádní vatra, tím byl zahájen nácvik na spartakiádu 1990.

Dne 7. října 1989 se konal Branný závod v České Bělé, mladí požárníci za celkový čas 63,25 obsadili 4. místo.

(zde zápis z kroniky končí…)výňatky z kroniky Mladých požárníků Havlíčkova Borová

Bude brzy doplněno

 

Obrazek